Realizacje

Wróć

Thermoplast stawia na roboty. W zakładzie czołowego producenta profili z tworzyw sztucznych została uruchomiona zrobotyzowana stacja do depaletyzacji worków z granulatem. Jej głównym elementem jest robot KUKA z serii KR QUANTEC PA.

Spółka Thermoplast istnieje od 1989 r. Przez lata firma była znana z produkcji stolarki okiennej z tworzyw sztucznych. Okna Thermoplast powstawały na bazie własnych systemów profili okiennych wytłaczanych z PVC, przynosząc firmie renomę sprawdzonego, stawiającego na jakość producenta.

Dziś Thermoplast nie produkuje już okien. Działalność firmy koncentruje się na projektowaniu i budowaniu narzędzi do ekstruzji oraz wytłaczaniu profili dla różnych gałęzi przemysłu. W polityce przedsiębiorstwa jedno pozostaje jednak niezmienne: dążenie do rozwoju poprzez realizację kolejnych inwestycji.

robot do depaletyzacji

 

Automatyzacja w Thermoplast

Thermoplast posiada własny dział budowy narzędzi oraz laboratorium. W 2018 r. w zlokalizowanym w Libiążu zakładzie firmy pojawiła się imponujących rozmiarów mieszalnia, a rok później nowa linia do wytłaczania profili. Najnowsza inwestycja spółki to stacja do depaletyzacji worków z granulatem z robotem KUKA z serii KR QUANTEC PA.

  • Poszukujemy nowych rozwiązań, automatyzacji tak zarządzania procesami, jak i samych procesów – podkreśla Piotr Dyba, członek zarządu ds. rozwoju w Thermoplast.
  • Wprowadziliśmy kilka lat temu zarządzanie lean manufacturing do naszej produkcji, wprowadzamy systemy MES, a patrząc na samą produkcję, zautomatyzowaliśmy proces przygotowania mieszanek, automatyzujemy również podawanie materiału i jego pakowanie. Wszystko, co można zautomatyzować, co pomoże w polepszeniu procesów, jest naszym celem – dodaje nasz rozmówca.
Stacja znajduje się w sąsiedztwie nowoczesnej mieszalni
Stacja do depaletyzacji worków z granulatem z robotem KUKA

 

Stacja do depaletyzacji worków z granulatem z robotem KUKA
Stacja znajduje się w sąsiedztwie nowoczesnej mieszalni

Depaletyzacja worków z granulatem z robotem KUKA KR QUANTEC PA

Stacja do depaletyzacji worków z granulatem pozwoliła uwolnić pracowników Thermoplast od konieczności wykonywania żmudnego, monotonnego procesu przygotowywania materiału. Zwiększyła ponadto kontrolę nad czasem cyklu i przełożyła się na większe bezpieczeństwo personelu firmy.

  • W Thermoplaście przetwarzamy ok. 2000 ton granulatu, czyli ok. 80 tys. worków. Każdy worek pracownik musiał wcześniej otworzyć i zsypać z niego materiał do pojemników znajdujących się na linii produkcyjnej. Ten proces był nieefektywny i nieergonomiczny – zauważa Marcin Warzecha, kierownik produkcji w Thermoplast.
  • Stacja depaletyzacji dała nam możliwość regulowania procesu przygotowywania materiału poprzez dostrajanie czasu cyklu do naszej bieżącej konsumpcji materiałów stosowanych do procesu ekstruzji. Dodatkowo udało nam się obniżyć obciążenie ogniowe w hali produkcyjnej poprzez zmniejszenie ilości materiału znajdującego się bezpośrednio przy linii produkcyjnej. Cała ta inwestycja dała nam większą wydajność i poprawiła bezpieczeństwo pracy na danym stanowisku – komentuje Marcin Warzecha.

Centralnym elementem stacji jest robot KUKA KR QUANTEC PA wyposażony w dedykowany chwytak odpowiadający za pobieranie worków z palety. Worki są rozcinane nad zbiornikiem z układem noży rozcinających. Granulat jest transportowany do silosa, a puste opakowania odkładane do worka big bag. Całość zabezpiecza ogrodzenie ochronne.

Aby w pełni wykorzystać granulat z każdego worka, po rozcięciu każdego opakowania robot wykonuje sekwencję ruchów, tak by resztki granulatu nie zostały w worku. Dzięki temu straty materiałowe są zredukowane do minimum.

Chwytak robota
Robot KUKA z serii KR QUANTEC PA

 

5
Chwytak robota

Gotowa konfiguracja – krótszy czas dostawy i zoptymalizowane koszty inwestycji

Stanowisko do depaletyzacji worków z granulatem, które z powodzeniem działa w zakładzie Thermoplast, to gotowa konfiguracja ACaRS, firmy będącej oficjalnym partnerem systemowym KUKA. AcaRS posiada sprawdzone rozwiązania pozwalające skutecznie automatyzować wybrane procesy produkcyjne. Jak przekonuje Dawid Żuchowski, wiceprezes zarządu i kierownik projektów w ACaRS, wybór gotowej konfiguracji oznacza dla klienta końcowego wymierne korzyści. Najważniejsze to krótszy czas dostawy i zoptymalizowane koszty inwestycji.

  • Od roku 2014 jako firma ACaRS zajmujemy się dostarczaniem dla przemysłu maszyn, w tym stanowisk zrobotyzowanych. Od 2018 r. jesteśmy oficjalnym partnerem systemowym KUKA i w oparciu o te roboty i akcesoria budujemy maszyny – opowiada Dawid Żuchowski.
  • Przez lata wyspecjalizowaliśmy się w kilku obszarach automatyzacji, tworząc portfolio gotowych rozwiązań. Wśród nich znajdują się zrobotyzowane stanowiska do paletyzacji, zrobotyzowana stacja do obsługi maszyn CNC oraz zrobotyzowana stacja do rozcinania worków, której egzemplarz uruchomiliśmy w fabryce Thermoplast. Ten konkretny wariant charakteryzuje się małą powierzchnią instalacji, krótkim czasem dostawy i stosunkowo niskim kosztem inwestycji – uzupełnia wiceprezes zarządu i kierownik projektów w ACaRS.
Stacja do depaletyzacji worków z granulatem z robotem KUKA
Stacja do depaletyzacji worków z granulatem z robotem KUKA

Pełną oferta konfiguracji i akcesoriów ACaRS jest dostępna na stronie firmy.

ACaRS Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo od 2014 r. działające w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej. Misją firmy jest tworzenie oraz wdrażanie wydajnych rozwiązań z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej, tworzonych na bazie niezawodnych technologii oraz w oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętność analizy potrzeb klientów.

Chcesz sprawdzić naszą ofertę? Wejdź na stronę zrobotyzowane rozcinanie worków i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

 

                                                                                              Piotr Garbowski