Realizacje

Wróć

Zrobotyzowana cela spawalnicza do spawania zbiorników akumulacyjnych wody to projekt zrealizowany w całości przez ACaRS Sp. z o.o. w oparciu o komponenty z oferty firmy ASTOR. Zadaniem jest układanie spoiny wzdłużnej oraz obwodowej łączących płaszcz i dennice zbiornika. Materiał spawany to stal nierdzewna AISI 304. Zbiorniki spawane są metodą MIG z użyciem osprzętu spawalniczego FRONIUS serii TPSi.

 

Przebieg projektu

W pierwszym etapie płaszcz jest spawany wzdłużnie na stole do spawania wzdłużnego. Robot układa spoinę pachwinową na złączu zakładkowym.

W drugim etapie robot spawa obwodowo dennice do płaszcza na przygotowanym do tego celu stole obwodowym. Dennice i płaszcza zakładane są ręcznie na uchwyty, a następnie zaciśnięte za pomocą mechanizmu. Podczas spawania zbiornik obraca się wokół własnej osi, a robot ma za zadnie utrzymanie stałej długości wolnego wylotu drutu oraz pozycji końcówki drutu w rowku spawalniczym.

W obu etapach powtarzalność przygotowania półproduktów jest niewystarczająca dla wymagającego procesu. Z tego powodu palnik robota został doposażony w system korygujący położenie palnika względem złącza spawalniczego. System działa w oparciu o profilomierz laserowy Scansonic firmy Abicor Binzel.