Robot KUKA frezuje elementy z materiałów kompozytowych w zakładzie New Era Materials. Stację z robotem KUKA z rodziny KR QUANTEC dostarczyli inżynierowie z firmy ACaRS.
Spółka New Era Materials istnieje od 2012 r. Jej działalność koncentruje się na opracowywaniu i produkcji materiałów kompozytowych, a także dostarczaniu wykonanych z nich gotowych wyrobów. Odbiorcami produktów New Era Materials są m.in. producenci artykułów medycznych, części samochodowych i elementów konstrukcyjnych. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 40 pracowników. Posiada własne laboratorium i nowoczesny zakład w Modlniczce koło Krakowa.
Frezowanie materiału kompozytowego
– Do naszych sztandarowych produktów należą żywice epoksydowe NEMresin, które służą do wytwarzania materiałów wstępnie impregnowanych NEMpreg, płyty jedno- i wielowarstwowe oraz elementy kompozytowe NEMplate charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i niską masą. Istotnym elementem naszej działalności jest również dywizja Fibometry zajmująca się technologiami przyrostowymi – opowiada Paweł Kłeczek, inżynier UR w New Era Materials.
Stacja do frezowania z robotem KUKA z serii KR QUANTEC
New Era Materials na bieżąco rozwija zaplecze maszyn wykorzystywanych do produkcji i obróbki kompozytów. Jedną z ostatnich inwestycji spółki jest stacja do frezowania elementów. Jej centralnym elementem jest robot KUKA (…). Stacja została dofinansowana z funduszy unijnych.
– Integracja tego stanowiska pozwoliła nam osiągnąć wysoką powtarzalność produkowanych wyrobów, a nasi pracownicy nie są narażeni na trudne warunki pracy – podkreśla Paweł Kłeczek.
Wizualizacja stacji
Jan Forczek, robotyk z firmy ACaRS, która zajęła się stworzeniem aplikacji, zwraca uwagę na rozwiązania zwiększające efektywność pracy stanowiska.
– Ze względu na oczekiwaną przez klienta wydajność stanowisko zostało podzielone na dwie strefy robocze. W każdej z nich znajduje się pozycjoner jednoosiowy firmy KUKA. Aby dodatkowo zwiększyć wydajność procesu obróbki, zastosowaliśmy wrzeciono z automatycznym przezbrajaniem narzędzi oraz magazyn, w którym są przechowywane wszystkie przyrządy. Zwiększenie wydajności osiągnęliśmy również, wykorzystując automatyczny pomiar narzędzia – wymienia Jan Forczek.
Robot KUKA z rodziny KR QUANTEC
Wykorzystanie robota oraz pozycjonerów KUKA oprócz wydajności pozwoliło zwiększyć również jakość procesu. Dzięki ponadprzeciętnej dokładności ruchów zarówno robota, jak i pozycjonerów KUKA, każdy z elementów opuszczających stację jest obrobiony w taki sam, idealny sposób.
Rozwiązania dla bezpieczeństwa. Filtrowentylacja i KUKA.SafeOperation
Jednym z najważniejszych zadań, przed jakimi stanęli inżynierowie z ACaRS, było zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa operatorów stacji przy jednoczesnym wyeliminowaniu możliwości kolizji robota z obiektami w poszczególnych strefach.
Czujnik do automatycznego pomiaru narzędzi
– Aby zapewnić pełną ochronę operatora, wykorzystaliśmy oprogramowanie KUKA.SafeOperation, które pozwoliło na zabezpieczenie operatora podczas przezbrajania narzędzi oraz na zminimalizowanie niebezpieczeństwa kolizji robota z obiektami w stanowisku – uzupełnia Jan Forczek.
Z uwagi na fakt, że podczas frezowania wytwarza się atmosfera wybuchowa, zespół ACaRS zadbał dodatkowo o system filtrowentylacji. Obejmuje on niezależne instalacje dla obu stref roboczych.
ACaRS – opłacalna automatyzacja dzięki gotowym konfiguracjom
Robotyzacja procesów polegających na obróbce materiałów to jedna ze specjalności firmy ACaRS, należącej do najprężniej rozwijających się partnerów systemowych KUKA. Firma z siedzibą w Krakowie posiada unikalną ofertę gotowych konfiguracji pozwalających automatyzować wybrane procesy. W praktyce ACaRS oferuje klientom projekty „z półki”, czyli takie, które mogą być zrealizowane w oparciu o gotowe, sprawdzone rozwiązania, a w razie potrzeby – dostosowane do indywidualnych potrzeb danego zakładu. Takie podejście w założeniu ma wydatnie skrócić czas realizacji projektów, jednocześnie obniżając ich koszty.
Pozycjoner jednoosiowy KUKA KP1-V
– Firma ACaRS wdraża roboty przemysłowe nieprzerwanie od 2014. Naszą misją jest uratowanie jak największe ilości osób od ciężkiej i powtarzalnej pracy w trudnych warunkach. Przez lata wypracowaliśmy zestaw gotowych rozwiązań dla zrobotyzowanej paletyzacji, depaletyzacji, jak i frezowania – opowiada Krzysztof Zięba, wiceprezes zarządu ACaRS.
– Klienci cenią nasze cele, ponieważ na etapie sprzedaży dokładnie wsłuchujemy się w ich potrzeby po to, żeby w rezultacie otrzymali dokładnie to, czego potrzebują. W tym celu stosujemy zarówno nowości technologiczne rodem z czwartej rewolucji przemysłowej, jak i rozwiązania, które od dekad sprawdzają się w przemyśle – kończy Krzysztof Zięba.
Pełną oferta konfiguracji i akcesoriów ACaRS jest dostępna na stronie firmy.
Chcesz sprawdzić naszą ofertę? Wejdź na stronę Zrobotyzowane frezowanie i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!
Piotr Garbowski