Obecnie, już niemal każdy sektor gospodarki można poddać cyfryzacji. Najnowsze rozwiązania w zakresie technologii przyczyniły się na przestrzeni lat do poprawy komfortu pracy wszystkich osób zatrudnionych, a także zwiększyły wydajność wielu zakładów produkcyjnych. W tych czasach, to właśnie Przemysł 4.0 stał się kluczem do utrzymania wysokiej konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku oraz z pozytywnym skutkiem wpłynął na zwiększenie jego renomy wśród klientów czy kontrahentów.
Industry 4.0
Innowacje w postaci wdrażania systemów z zakresu raportowania, poprawy sterowania linii produkcyjnych czy też ogólnej wizualizacji produkcji, w dużym stopniu pozwalają zredukować całkowite koszty operacyjne, bez utraty jakości wyrobów.
Nowoczesne systemy raportowania, systemu sterowania i wizualizacji produkcji
Obszary nowej rewolucji przemysłowej
Industry 4.0 ma z definicji zapewnić integrację wszystkich systemów odpowiedzialnych za poszczególne obszary działalności gospodarczej. Stworzenie wspólnej sieci i zadbanie o prawidłową komunikację nawet najbardziej oddalonych od siebie działów firmy, a także dołączenie do poszczególnych procesów fragmentów automatyki i robotyki – to czynniki mające ogromny wpływ na wzrost efektywności pracy. Przepływ informacji powinien zgodnie z założeniami odbywać się na dwóch kierunkach:
- w pionie – między działem IT, a wybranymi podzespołami;
- w poziomie – między urządzeniami i maszynami, a systemem produkcyjnym.
Systemy MES
Systemy MES (Manufacturing Execution Systems) to oprogramowanie, które pomaga w zoptymalizowaniu i usprawnieniu procesów produkcyjnych w firmach przemysłowych. Dzięki systemowi MES, firmy mogą skutecznie zarządzać produkcją, kontrolować jakość wyrobów, śledzić wydajność produkcji oraz optymalizować procesy magazynowe. Systemy te pozwalają na zbieranie i analizowanie danych na temat stanu i wydajności maszyn, linii produkcyjnych oraz procesów. W ten sposób można dokładnie kontrolować procesy produkcyjne oraz podejmować szybkie decyzje w przypadku awarii lub przestoju. Systemy MES oferują także kompleksowe rozwiązania umożliwiające zarządzanie produkcją, w tym planowanie produkcji, harmonogramowanie prac, kontrolowanie jakości oraz monitorowanie postępu prac. Dzięki temu firmy mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, zwiększyć wydajność i obniżyć koszty. Firma ACaRS posiada doświadczenie z zakresu wdrażania systemu klasy MES w zakładach produkcyjnych.
Systemy SCADA
Systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) to narzędzia informatyczne, które pozwalają na zdalne monitorowanie i kontrolowanie procesów przemysłowych. Dzięki tym systemom, firmy produkcyjne mogą zdalnie kontrolować swoje urządzenia, procesy i instalacje, co przekłada się na większą wydajność, obniżenie kosztów oraz zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Systemy SCADA pozwalają na zbieranie, przetwarzanie oraz prezentowanie danych z różnych źródeł. Dzięki temu można monitorować stan maszyn, linii produkcyjnych oraz procesów przemysłowych, co pozwala na szybkie wykrywanie awarii i podejmowanie odpowiednich działań.
Podsumowując, systemy SCADA mają swoje zastosowanie w momencie kiedy ważna jest wizualizacja procesu technologicznego, sterowanie oraz archiwizacja danych z nim związanych. Do tworzenia systemów SCADA, korzystamy z technologii, takich jak: Asix, Platforma Systemowa Wonderware, AVEVA Edge, Siemens WinCC, InTouch.
Systemy raportowania
System raportowania to rozwiązanie, które daje możliwość archiwizacji danych produkcyjnych z wybranych maszyn w zakładzie. Zebrane dane mogą być prezentowane na stronie www lub poprzez wykorzystanie sparametryzowanych raportów opartych o technologię SQL Server Reporting Services. Raporty mogą być wysyłane cyklicznie lub na żądanie poprzez wiadomość e-mail. Za dostarczanie raportów z wykorzystaniem wiadomości e-mail, odpowiedzialna jest nasza autorska aplikacja. Dane mogą być zbierane z takich urządzeń, jak: sterowniki PLC oraz roboty przemysłowe.
Niestandardowe aplikacje komputerowe
Firma ACaRS posiada doświadczenie w tworzeniu nieszablonowych aplikacji komputerowych dla przemysłu. Korzystamy z takich technologii, jak: .NET Core, .NET Framework, Microsoft SQL Server. Aplikacje te mogą być użyte m.in. jako rozbudowa funkcjonalności wybranej maszyny, np. poprzez dodanie możliwości archiwizacji danych wyjściowych w bazie danych.
Systemy powiadamiana poprzez wiadomości SMS / Email
Funkcjonalność ta ma zastosowanie tam, gdzie liczy się szybki czas reakcji w przypadku wystąpienia awarii. SMS’y lub wiadomości e-mail wysyłane do działu utrzymania ruchu minimalizują czas usunięcia usterki.
Nowa era produkcji – jakie niesie ze sobą korzyści?
Szybka wymiana danych wraz z zapewnieniem stałej łączności na każdym obszarze firmy to sposób na dostosowanie się do wymagań współczesnych klientów i zwiększenie elastyczności pracy. Remont systemu sterowania produkcji zbliża przedsiębiorstwo do osiągnięcia zamierzonych celów przy minimalnym koszcie operacyjnym. System raportowania zapobiegnie utracie jakichkolwiek danych, a dodatkowo przyczyni się do zlokalizowania potencjalnej awarii bądź opóźnień na konkretnym odcinku linii. Połączenie produkcji ze światem IT daje dziś niewyobrażalne możliwości rozwoju nawet najmniejszym firmom. Dokładna analiza danych oraz programowanie wizualizacji produkcji tworzy pewną prognozę, zdolną znacznie szybciej przybliżyć działalność do realizacji pierwotnych założeń. Do tego dochodzi bieżąca kontrola zapasów półproduktów oraz możliwość indywidualizacji wyrobów względem konkretnych klientów.